писанка олені Сторінка писанкарки Ольги Бойко


Що таке писанка?

Кожен сам вирішує для себе: це іграшка, витвір мистецтва, закодоване послання, магічний предмет чи щось інше. Безперечно одне: це дуже цікава річ, яка не дає спокою уяві.

Писанкарство - старовинне мистецтво наших пращурів. В давнину писанка була оберегом, мала обрядове та магічне значення. Сьогодні вивчення писанкарства важливо для збереження наших коренів, нашого духовного спадку.

А крім того, писати писанку просто дуже цікаво. Спробуйте, і вам обов’язково сподобається. Писанка завжди несе лише позитивні емоції.

Я пропоную вам написати власну писанку. Це зовсім нескладно. Потрібне лише ваше бажання.

Для початку підготуємо робоче місце писанкаря.

робоче місце писанкаря

На малюнку ви бачите необхідні для роботи інструменти та матеріали.

  1. Невисока свічка, що може бути з воску або парафіну, закріплена на тарілочці та сірники або запальничка.
  2. Підставка, яка надійно утримує яйце.
  3. Писачок - інструмент, за допомогою якого наносять воскові лінії на поверхню яйця та віск. Якщо ви не маєте писачка то його нескладно зробити самостійно.
  4. Паперові серветки та чисті ганчірки, що добре вбирають вологу.
  5. Простий олівець, гостро заточений і бажано не дуже м'який, та гумка.
  6. Підготувати 9% розчин оцтової кислоти (харчовий оцет) у 0,5 л банці - 300 гр.
  7. Для написання писанок способом відбілювання - розчин будь-якого відбілювача для білизни, наприклад, 2-3 ст. ложки "білизни" на 300 гр. води.
  8. Фарби. Основні кольори барвників - жовтий, зелений, червоний та чорний. Рідше використовується синій, фіолетовий, оранжевий та коричневий кольори.
  9. Ложки, якими опускаємо писанки у фарбу, вони беруться для кожної фарби та оцту окремі.

Приготування фарби.

Для фарбування писанок приготуємо набір розчинених анілінових барвників, що призначені для фарбування вовни. Фарбу, приблизно, половину чайної ложки, висипаємо у банку місткістю 0,5 л та заливаємо її 250-300 гр. окропу. Воду для розчинення барвників бажано брати м'яку. Фарбувати писанки можна тоді, коли фарба повністю охолоне до кімнатної температури.

Перед початком роботи яйце потрібно вимити з милом та просушити серветкою. Руки обов’язково вимити з милом.

Писачок.

Інструмент, необхідний для написання писанки називається писачок або кистка. Він виглядає як металева лієчка переважно мідна або бронзова закріплена на дерев’яній паличці. В розігріту лієчку набирається розтоплений віск і через тоненький носик лієчки на яйце наноситься восковий малюнок.

Користуватися писачком нескладно, потрібно небагато часу, щоб отримати потрібні навички. Дитині 5 років досить, зазвичай, 1-2 занять. Тримати писачок в руці зручно так само, як ручку.

Тепер про те, де взяти писачок.

По-перше, його можна купити у майстрів або через Інтернет. Виглядає він ось так:

писачок

По-друге, писачок можна зробити самостійно. Пропоную такі варіанти:

писачок

1. Такий писачок можна зробити з голки від металевого шприца. Голку слід обрізати на 3-4мм гладко заокруглити зріз і проволокою закріпити на дерев’яній паличці.

писачок

2. Цей писачок зроблено з мідної фольги, згорнутої воронкою і закріпленою на дерев’яній паличці. Кінчик палички закріплений металевим наконечником з олівця.

Ці два варіанти писачка я зробила сама.

писачок

3. Для цього варіанта потрібна чоловіча рука і інструменти. На паличку насаджений мідний наконечник на якому закріплена мідна лієчка.

Тепер, коли ми все підготували, починаємо роботу. Проілюструвати створення писанки мені допомогла вихованка гуртка писанкарства Рубан Каріна (6 років).

Порядок роботи.

1. Перед нами яйце з чистою і сухою поверхнею.

біле яйце

2. Спочатку потрібно обрати символіку і композицію писанки .

Застерігаю: малюнок має нести позитивну інформацію . Існує досить складна старовинна символіка писанки, про яку ви можете дізнатися пізніше. Зараз запам’ятайте найважливіше – ваша писанка несе ту інформацію, яку в неї вклали саме ви, свідомо чи підсвідомо. Тому коли ви пишете писанку необхідно мати позитивний настрій. З писанкою, яка ввібрала негативну інформацію обов’язково щось станеться, найвірогідніше трісне. Не вірите? Перевірте!

Каріна обрала для писанки ось такий малюнок:

малюнок писанки

3. За допомогою олівця наносимо на яйце обраний малюнок. Не хвилюйтесь, лінії нанесені олівцем по закінченні роботи легко знімуться воском.

біле яйце з нанесеним малюнком

4. Беремо писачок і нагріваємо в полум'ї свічки, тримаючи його збоку від полум'я щоб не забруднити в сажу. Не слід перегрівати писачок. Розігрітим писачком торкаємось шматочка воску, який миттєво розтає, і набираємо віск у лієчку писачка та починаємо наносити лінії вздовж навпіл яйця повторюючи лінії, нанесені олівцем.

дитина малює

5. Перший етап розпису виконано. Воском нанесені всі лінії малюнка, які за задумом будуть білі.

малюнок воском нанесено

6. Кладемо яйце на ложку та занурюємо на 2-3 секунди в розчин оцту. Це завжди робиться перед опусканням в першу фарбу для більш якісного фарбування поверхні яйця.

яйце занурене в оцет

7. Обережно витягаємо яйце, не витираючи перекладаємо на іншу ложку та занурюємо в жовту фарбу. Першою завжди використовується найсвітліша фарба. Час фарбування яйця залежить від якості шкаралупи, і в середньому складає 5 хвилин.

яйце занурене в фарбу

8. Коли яйце досягло потрібного кольору виймаємо його з фарби, обережно обсушуємо паперовою серветкою та чекаємо ще кілька хвилин до повного висихання поверхні.

яйце пофарбоване жовте

9. Наносимо воском деталі малюнка, які за задумом матимуть жовтий колір. В даному випадку це розташована в центрі зірка-хрест та крапельки на кінцях завитушок.

малює воском по жовтому

10. По закінченні другого етапу розпису воском обережно занурюємо яйце в червону фарбу.

яйце опускає в червону фарбу

11. Пофарбоване яйце обережно витягаємо і обсушуємо паперовою серветкою.

яйце пофарбоване червоне

12. Розпис і фарбування закінчено.

яйце пофарбоване червоне

13. Обережно підігріваємо яйце, підносячи його збоку до полум’я свічки (ні в якому разі не згори полум’я – яйце може закоптитись, а сажа не знімається – писанку буде зіпсовано). В домашніх умовах дорослий може використати газ – він не дає сажі. Звісно дитину до газу допускати не можна.

знімає віск

14. Розтоплений віск легко знімаємо паперовою серветкою або м’якою ганчіркою

знімає віск

15. Писанка готова

писанка готова

16. За бажанням писанку можна видути и повісити на нитку. Для цього потрібні: голка, гострий надфіль та чашка

роботу закінчено

З обох боків яйця надфілем просвердлити дірочки і видути вміст в чашку. За допомогою голки підвісити на нитку.

Роботу закінчено